Google investigheaza afirmatiile ca ar fura versuri de la Genius

Uncategorized

Google a raspuns rapoartelor ca ar fura versuri de la Genius, explicand exact cum gaseste cuvintele pe care le afiseaza pe paginile de cautare. Google a recunoscut faptul ca caracteristica versurilor sale a fost “sub control in aceasta saptamană”, insa a declarat si faptul ca, in mod normal, plateste editorilor de muzica drepturile, pentru a putea afisa versurile pe pagina principala a motorului de cautare. Rapoartele privind presupusele furturi de versuri, care au aparut saptamana trecuta in The Wall Street Journal, au sugerat ca cei de la Genius pot dovedi ca versurile pe Google sunt proprile lor versuri. Ca replica, cei de la Google au declarat, marti, intr-o postare de blog numita “Cum va ajutam sa gasiti versuri in Căutarea Google”, care asigura ca cei care au scris aceste versuri sunt platiti pentru munca lor, deoarece compania colaboreaza cu editorii de muzica care gestioneaza aceste drepturi. Cu toate acestea, gigantul tehnic a adaugat ca, de multe ori, editorii nu au versuri in copii de text digitale, deci lucreaza cu terte parti pentru a avea acces la acestea.

“Rapoartele de stiri din aceasta saptamana au sugerat ca unul dintre furnizorii nostri de versuri se află intr-o disputa cu un site despre versuri despre locul unde vin versurile lor scrise”, a spus Google. “Am cerut partenerului nostru de versuri sa investigheze problema.” Google a adaugat ca va include, in curand, atribuirea unei terte parti in textul versurilor sale digitale. Genius ofera versuri si melodii pentru piesele de pe platformele de muzica, inclusiv Spotify, Apple Music si chiar YouTube.

Directorul departamentului de strategie al celor de la Genius, Ben Gross, a declarat pentru Verge ca exista “dovezi incontestabile” asupra faptului ca Google a copiat versurile Genius in Lyrics OneBox. “Aceasta este o problemă serioasă, iar Google trebuie sa o abordeze”, a spus Gross.

Un purtator de cuvant al Google a adaugat intr-o declaratie ca societatea plateste pentru folosirea drepturilor de autor, la modul foarte serios. “Versurile afisate in casetele de informatii din Căutarea Google sunt licentiate dintr-o varietate de surse si nu sunt restranse de pe site-uri de pe web. Investigam aceasta problema impreună cu partenerii nostri de date si, daca constatam ca partenerii nu respecta bunele practici, ne vom incheia acordurile.”, a declarat acesta.

Un furnizor tert, LyricFind, a raspuns la rapoartele de furt intr-o postare pe blog, luni. LyricFind a declarat ca “investeste foarte mult” in propria sa echipa globala de continut pentru a construi o baza de date lirica utilizand texte de la artisti, editori si compozitori, care apoi functioneaza pentru redarea, corectarea si sincronizarea datelor. “Cu ceva timp in urma, Ben Gross de la Genius a anuntat LyricFind ca au crezut că vad versuri de la Genius in baza de date LyricFind. Ca o mulțumire fata de Genius, echipa noastra de continut a fost instruita sa nu consulte Genius ca sursă”, a spus LyricFind. “Recent, Genius a ridicat problema din nou si a oferit cateva exemple. Toate aceste exemple au fost disponibile si pe multe alte site-uri si servicii lirice, ceea ce a dat nastere posibilitatii ca echipa noastra sa obtina versuri Genius din alta locatie.”

Cei de la LyricFind au spus ca s-au oferit sa elimine versurile despre care Genius a spus ca au fost furate, insa Genius nu a raspuns acestei oferte. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *